Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) może manifestować się różnorodnie i jego objawy mogą zmieniać się w czasie.

Poniżej przedstawiam najczęstsze objawy RZS /które Mi towarzyszyły od początku/ oraz są potwierdzone przez specjalistów:

 

 

1. Ból Stawów:

 

Ból stawów to jeden z najcharakterystyczniejszych objawów RZS. Może być odczuwany jako uczucie palenia, kłucia lub tępy ból. W zależności pacjenta ból odczuwalny jako powyższe opisy może wystąpić naraz i utrzymywać się dłuższy czas lub może działać naprzemiennie i utrudniać funkcjonalność w życiu codziennym. 

 

2. Sztywność Stawów:

 

Sztywność stawów, szczególnie rano lub po dłuższym odpoczynku, jest typowym objawem RZS. Może utrzymywać się przez ponad godzinę lub dochodzić, aż do kilku godzin.

 

3. Obrzęk Stawów:

 

Stawy dotknięte RZS mogą być obrzmiałe i opuchnięte z powodu stanu zapalnego w błonie maziowej.

 

4. Zaczerwienienie Skóry Wokół Stawów:

 

W przypadku aktywnego zapalenia, skóra wokół stawów może być zaczerwieniona i mieć podwyższoną temperaturę czego efektem jest ciepły staw /po dotknięciu/.

 

5. Ograniczenie Ruchomości Stawów:

 

Choroba może prowadzić do ograniczenia zakresu ruchu w stawach, co utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Dodatkowo mogą dojść zesztywnienia mięśni lub ścięgien przy zaniedbaniu leczenia co w późniejszym okresie skutkuje przykurczami i brakiem mobilności ruchowej stawu a w efekcie i kończyn. 

 

6. Symetria Objawów:

 

Charakterystyczne dla RZS jest to, że objawy zazwyczaj występują symetrycznie, na przykład bóle w obu dłoniach lub obu kolanach.

Niekiedy zdarza się / tak było i nadal jest w moim przypadku /, że ból z zapaleniem stawów idzie od dłoni poprzez biodro i kolano do stopy i po zmniejszeniu zapalenia np. po lewej stronie ciała przechodzi na drugą stronę, ale idzie już od stopy w górę. Taki opis objawów zdarza się rzadko.

 

7. Zmęczenie i Ogólne Osłabienie:

 

Osoby z RZS mogą doświadczać przewlekłego zmęczenia, które nie zawsze jest związane z aktywnością fizyczną. Przy takich objawach - oczywiście trzeba zgłosić swojemu lekarzowi, ale znaleźć trochę czasu i zregenerować siły.

 

8. Gorączka i Dreszcze:

 

W niektórych przypadkach, szczególnie w okresach nasilenia się zapalenia, mogą występować gorączka i dreszcze, a także bardzo duża potliwość organizmu.

 

9. Objawy Pozastawowe:

 

RZS może również wpłynąć na inne części ciała i narządy, takie jak oczy, płuca, serce i skóra, nerki, wątrobę czy też jelita.

 

10. Depresja i Zmiany Nastroju:

 

Życie z przewlekłą chorobą może wpłynąć na stan emocjonalny, prowadząc do depresji lub zmian nastroju.

 

11. Ból mięśni i zmęczenie:

 

Choroba może powodować ból mięśni oraz ogólne uczucie zmęczenia.

 

Warto pamiętać, że objawy RZS mogą mieć różny stopień nasilenia u różnych osób, a także mogą ulegać zmianom w czasie. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek podejrzanych objawów, aby rozpocząć odpowiednie leczenie i kontrolę choroby. Postarać się zrozumieć swoje ciało bo po diagnozie to ono nadaje rytm codziennych zmagań.

 

Objawy

Marcin Ligocki

Terapeuta Zajęciowy

Wszystkie prawa są zastrzeżone na rok 2025.

Twój e-mail:
Treść wiadomości dla MnIe
Treść wiadomości:
Zapoznałem się z polityką prywatności i akceptuję warunki dotyczące przetwarzania moich danych osobowych.*
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękuje.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

  +48 505 749 529

Kontakt